Amerika Birleşik Devletleri’nin Demografik ve Politik Yapısı

Statue of LibertyToplamda 50 eyalet ve bir federal bölgeden (Washington DC) oluşan Amerika, 314 milyon civarı olan nüfusuyla Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olup aynı zamanda 9,629,091 kilometrekarelik alanıyla ise, dünyanın alan bakımından da Rusya ve Kanada’nın ardından en büyük üçüncü ülkesidir.

Ülkede yaşayan insanların büyük bir kısmı, 1700’lerden sonra çoğunlukla Avrupa, Afrika ve Güney Amerika’dan göç eden atalarının torunlarıdır. Amerika’da yaşayan, bizim Türkiye’de “kızılderili” olarak adlandırdığımız, Amerika’nın keşfinden önce de ataları o bölgede yaşamakta olan insanların sayısı, 3 milyon civarındadır. 2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre, Amerikan nüfusunun yüzde 72.4’ü beyaz Amerikalı, yüzde 12.6’sı siyah Amerika’lı ve yüzde 4.8’i Asya kökenli Amerika’lıdır.

Federal devlet olarak yönetilen Amerika’nın eyalet sisteminde, her eyalet başında bir vali olmak üzere, eyalet hükümetleri tarafından yönetilir, ancak dış işlerinde Beyaz Saray (federal hükümet) tek yetkilidir. Amerika’da sadece iki tane politik parti vardır (Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti) ve bu partiler seçim zamanı kendi içlerinde oluşturdukları bir konsey sonrasında başkanlık için adaylarını belirlerler. 2012 seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı halen Amerika Birleşik Devletleri başkanlığını yürüten Barack Obama, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı ise eski Massachusetts Valisi Mitt Romney’dir. Ülke aslında bizim bildiğimiz seçimlere nazaran farklı bir seçim sistemi izliyor, bu sistemle ilgili ileride bazı paylaşımlarda bulunacağım, ancak şu aşamada Barack Obama’nın 28 eyalet + Washington DC’nin oylarını alarak başkan seçildiğini söylememiz yeterli olacaktır. Teorik olarak Cumhuriyetçi Parti’nin sağcı, Demoktrat Parti’nin ise solcu olduğunu söylemek, bazı istisnalar haricinde, mümkündür.